Istraživanje: Nema više potrebe za izdavanjem novih dozvola za eksploataciju fosilnih goriva
Foto: Canva

Azerbajdžan traži milijardu dolara od proizvođača fosilnih goriva za klimatski fond

Od država i kompanija koje proizvode fosilna goriva traži se da uplate u novi međunarodni fond za pomoć siromašnim zemljama u suočavanju s učincima klimatske krize. Fond za klimatska ulaganja osniva azerbajdžanska vlada, zemlja domaćin klimatskog summita UN-a Cop29 u studenom.

Akcijski fond za financiranje klimatskih promjena primit će financijske doprinose zemalja i tvrtki koje proizvode fosilna goriva i koristiti novac za ulaganje u projekte u zemljama u razvoju koji bi smanjili emisije stakleničkih plinova i pomogli u povećanju otpornosti na utjecaje ekstremnih vremenskih prilika.

Yalchin Rafiyev, glavni pregovarač za predsjedništvo Cop29, rekao je: “Tradicionalne metode financiranja pokazale su se neadekvatnima za izazove klimatske krize, stoga smo se odlučili za drugačiji pristup. Fond će biti kapitaliziran doprinosima zemalja i kompanija koje koriste fosilna goriva i katalizirat će privatni sektor. Svaka zemlja u razvoju imat će pravo dobiti novac iz fonda.”

Canva

No doprinosi fondu bit će dobrovoljni i ne predlaže se nikakav mehanizam kojim bi se države i tvrtke koje su najviše odgovorne za emisije stakleničkih plinova prisilile da u njega uplate.

Ovo je daleko ispod nameta na fosilna goriva na koji su pozivali neki aktivisti . Bronwen Tucker, voditeljica javnih financija u kampanji Oil Change International, rekla je: “Ovo je opasno odvraćanje od snažnog novog cilja financiranja klimatskih promjena i nacionalnih planova koje Cop29 mora osigurati za pravedno, potpuno i brzo postupno ukidanje fosilnih goriva.”

Međutim, osnivanje fonda na Cop29 predstavlja prvi pokušaj unutar klimatskih pregovora UN-a da se povežu zemlje i industrije koje prouizvode fosilna goriva i koje proizvode najveći dio svjetskih emisija stakleničkih plinova, s odgovornošću da pomognu siromašnim zemljama.

Azerbajdžan traži najmanje milijardu dolara od najmanje 10 država i velikih kompanija kako bi kapitalizirao fond. Sjedište fonda bit će u Bakuu, glavnom gradu Azerbajdžana , a njegov će nadzorni odbor činiti predstavnici uplatitelja, te će biti neovisan o postojećim multilateralnim razvojnim bankama, uključujući Svjetsku banku. Azerbajdžan još nije bio konkretan u vezi s vlastitim doprinosom fondu, iako se obvezao dati ga. Nijedna druga država se još nije prijavila.