Najveća solarna elektrana na svijetu započela s radom
Foto: CGDG

Energija sunca i vjetra su prestigle energiju iz ugljena u Kini

Prema analizi tvrtke Rystad Energy, instalirani fotonaponski kapaciteti i kapaciteti vjetroelektrana u Kini premašili su kapacitete ugljena po prvi put u povijesti u lipnju ove godine. Norveška konzultantska tvrtka predviđa da će do 2026. samo fotonaponska energija zamijeniti ugljen kao primarni oblik proizvodnje električne energije u Kini u smislu instaliranog kapaciteta, s kumulativnom proizvodnjom od preko 1,38 teravata, 150 gigavata više od ugljena.

Tijekom prvih šest mjeseci 2024. u Kini je instalirano više od 100 gigavata novih fotonaponskih sustava, istaknuo je Rystad Energy. Nasuprot tome, dodano je samo 8 gigavata elektrana na ugljen. Međutim, Kina ostaje najveći potrošač ugljena, s više od 50 posto globalne potrošnje! Prema Rystad Energyju, kineska vlada uvodi stroža ograničenja za nove projekte ugljena kako bi ispunila ciljeve smanjenja CO2. Analitičari tvrde da su napori sada usmjereni na postupno ukidanje manjih elektrana na ugljen, naknadno opremanje postojećih postrojenja kako bi se smanjile emisije i provođenje strožih standarda za nove projekte.

Veliki vodič: Potencijal je ogroman, no kako Hrvatska danas stoji sa solarnom energijom?
Foto: Canva

Simeng Deng, viši analitičar u tvrtki Rystad Energy, kaže da se nalazimo u ključnom trenutku i za Kinu i za globalnu energetsku tranziciju. “Sa svojim snažnim projektima obnovljivih izvora energije, država je na putu da izgubi svoju reputaciju najvećeg svjetskog proizvođača stakleničkih plinova”, rekao je Deng. “Solarna energija imat će središnju ulogu u ovoj tranziciji jer će napredak u opskrbnim lancima, infrastrukturi i proširenju kapaciteta prestići ugljen u budućoj proizvodnji energije. Ova bi transformacija mogla biti prekretnica, transformirajući Kinu iz diva koji ovisi o ugljenu u lidera u čistoj energiji.”

Također valja naglasiti da je u Indiji, drugom najvećem potrošaču ugljena u svijetu, udio ugljena u ukupnom kapacitetu proizvodnje električne energije ove godine prvi puta pao ispod 50 posto  od 1960-ih godina.