Kora drveća može ukloniti emisije metana iz atmosfere
Foto: Canva

Kora drveća može ukloniti emisije metana iz atmosfere

Drveće nije važno samo za skladištenje ugljika. Prema novoj studiji, drveće također može pomoći u uklanjanju metana iz atmosfere kroz svoju koru. Istraživači su utvrdili da kora nekih stabala sadrži mikrobe koji mogu apsorbirati metan iz atmosfere. Istraživači su svoja otkrića objavili u časopisu Nature.

“Glavni načini na koje razmatramo doprinos drveća okolišu je kroz apsorbiranje ugljičnog dioksida kroz fotosintezu i njegovo skladištenje kao ugljika”, rekao je Vincent Gauci, vodeći istraživač studije i profesor na Sveučilištu u Birminghamu u priopćenju za javnost. “Međutim, ovi rezultati pokazuju izvanredan novi način na koji stabla pružaju vitalnu klimatsku uslugu.”

Tim je analizirao razmjenu metana između atmosfere i drveća u tropskim šumama u Amazoskoj prašumi i Panami, šumama u Oxfordshireu u Velikoj Britaniji i šumama u Švedskoj. Otkrili su najveću apsorpciju metana u tropskim šumama, koje nude optimalne uvjete za mikrobe.

Kora drveća može ukloniti emisije metana iz atmosfere
Foto: Canva

Istraživači su koristili alate za mjerenje plinova oko debla, izvijestio je Energy Voice. Otkrili su da stabla mogu ispuštati male količine metana niže na stablu, blizu tla, ali više u deblu dolazi do veće izmjene metana i stabla ga preuzimaju.

Iako metan dugoročno nema toliko velik utjecaj kao emisije ugljičnog dioksida, on je još uvijek vrlo snažan staklenički plin koji utječe na naš planet. Emisije metana su oko 80 puta jači staklenički plin od ugljičnog dioksida tijekom prvih 20 godina otpuštanja u atmosferu. Metan je pridonio oko 30 posto globalnog zatopljenja od industrijske revolucije, navodi Međunarodna agencija za energiju (IEA) u svom izvješću Global Methane Tracker 2024.

Kao sljedeći korak, istraživači planiraju istražiti je li krčenje šuma pridonijelo povećanju količine metana u atmosferi.