Canva

Studija pokazuje: Noćna rasvjeta čini lišće nejestivim za kukce

Ulična rasvjeta koja je upaljena cijelu noć uzrokuje da lišće postane toliko žilavo da ga kukci ne mogu pojesti, što prijeti hranidbenom lancu, pokazalo je istraživanje. Znanstvenici su primijetili da je drveće u urbanim ekosustavima pokazalo daleko manje štete od onih u ruralnijim područjima. Njihovo istraživanje, objavljeno u Frontiers in Plant Science, ukazuje na potencijalni razlog.

– Primijetili smo da, u usporedbi s prirodnim ekosustavima, lišće drveća u većini urbanih ekosustava općenito pokazuje malo znakova oštećenja od insekata. Zanimalo nas je zašto. Kod dvije najčešće vrste drveća u Pekingu, umjetno svjetlo noću dovelo je do povećane žilavosti lišća i smanjene razine biljojeda lišća – rekao je autor studije, dr. Shuang Zhang s Kineske akademije znanosti, piše Guardian.

Umjetno svjetlo ulične rasvjete imalo je iznenađujući učinak na lišće ispitanog drveća. Znanstvenici su testirali dvije uobičajene vrste uličnog drveća u Pekingu: japansku pagodu i zeleni jasen. Stabla pagoda imaju manje, mekše lišće koje insekti radije girzu. Istraživači su mislili da bi se biljke u područjima s visokom razinom umjetnog svjetla mogle usredotočiti na obranu, a ne na rast, što bi značilo da bi njihovo lišće bilo čvršće, s više kemijskih obrambenih spojeva.

Kako bi testirali stabla, pronašli su 30 mjesta za uzorkovanje na glavnim cestama koje su obično osvijetljene uličnom rasvjetom cijelu noć. Izmjerili su količinu svjetla – osvjetljenje – na svakom mjestu, a zatim ispitali žilavost lišća drveća. Testirali su gotovo 5500 listova na razna nsvojstva, uključujući veličinu, žilavost, sadržaj vode te razine hranjivih tvari i kemijske obrane.

Da su listovi veći, to bi značilo da su biljke usmjerile svoju energiju na rast lišća, ali ako su bili žilavi i sadržavali tanine ili druge kemijske obrane, to bi značilo da su svoju energiju usmjerile da se obrane. Otkrili su da što je više osvjetljenja, to su listovi tvrđi. U područjima koja su noću bila najjače osvijetljena, lišće je bilo izuzetno žilavo i nije pokazivalo znakove da su ga kukci grickali.

Istraživači su rekli da, iako nisu potpuno razumjeli zašto se to dogodilo, sugerirali su da bi drveće izloženo umjetnom svjetlu moglo produžiti trajanje fotosinteze. Iako je stablo s netaknutim lišćem nekim ljudima možda ugodnije za gledanje, to bi mogao biti loš znak za ekosustav.