Veliki vodič: Potencijal je ogroman, no kako Hrvatska danas stoji sa solarnom energijom?
Foto: Canva

U Kini se trenutno gradi dvije trećine svjetskih projekata energije vjetra i sunca

Projekti obnovljivih izvora energije nevjerojatno se brzo šire u Kini, toliko da ova država trenutno ima dvostruko više kapaciteta za obnovljive izvore energije u izgradnji u usporedbi sa svim drugim svjetskim državama zajedno, otkrila je nova analiza nevladine organizacije Global Energy Monitor.

Prema analizi, Kina trenutačno ima 180 gigavata solarne energije i 159 gigavata vjetroelektrana u izgradnji. Za usporedbu, SAD trenutno ima 40 gigavata kapaciteta obnovljivih izvora energije koji su trenutno u izgradnji, a slijede ga Brazil s 13 gigavata, Ujedinjeno kraljevstvo s 10 gigavata i Španjolska s 9 gigavata. Ukupno, količina solarnih i vjetroelektrana u izgradnji u Kini čini gotovo dvije trećine solarnih i vjetroelektrana u izgradnji u cijelom svijetu, pokazalo je izvješće.

Veliki vodič: Potencijal je ogroman, no kako Hrvatska danas stoji sa solarnom energijom?
Foto: Canva

Izvješće slijedi predviđanja Kineskog vijeća za električnu energiju (CEC) s početka 2024. da će solarni kapacitet i kapacitet vjetra nadmašiti kapacitet ugljena u Kini ove godine. Prema izvješću CEC-a, kapaciteti solarne energije i vjetra u Kini mogli bi činiti oko 40 posto instaliranih energetskih kapaciteta u državi do kraja 2024. godine, dok bi ugljen mogao činiti oko 37 posto.

Trenutačno vjetar i sunce čine oko 37 posto ukupnih energetskih kapaciteta, a ugljen čini oko 39 posto. Udio vjetra i sunca u ukupnom energetskom kapacitetu porastao je za oko 8 postotnih poena od 2022. do danas, pokazalo je istraživanje.

Brzo širenje obnovljivih izvora energije u Kini dolazi nakon što je zemlja instalirala gotovo dvostruko više solarnih i vjetroelektrana u usporedbi s bilo kojom drugom godinom tijekom 2023., izvijestio je Global Energy Monitor. Od ožujka 2023. do ožujka 2024. država je instalirala više solarnih kapaciteta od onih instaliranih tijekom tri prethodne godine zajedno, a kapacitet energije vjetra udvostručavao se iz godine u godinu.